Tekvondo je učestvovao 1998. godine na olmpijskim igrama u Seulu i 1992. godine u Barseloni na olimpijskim igrama kao demonstrativni sport. 04. 09. 1994. na 103. sednici Međunarodni olimpijski komitet, u Parizu, uključuje tekvondo 2000. godine na olimpijskim igrama u Sidneju, kao zvaničan sport. 4.septembar je proglašen svedskim danom tekvondo-a od strane WTF) Tekvondo je debitovao kao zvanični olimpijski sport na olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine. Od tada je broj sportista sa 103 porastao na 128. Tekvondo je potvrđen i za olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.
WTF je uvela prvu svetsko para tekvondo prvenstvo 2009. godine, i od tada je promovisano uključenje para tekvondo-a na para olimpijske igre. Tekvondo je postao zvaničan sport skoro svih međunarodnih sportskih igara kao i kontinentalnih igara. Sa rastućim brojem tekvondo takmičara, širom sveta, WTF sada ima oko 205 članica iz celog sveta. WTF je napravila napor da učini tekvondo, sportom za sve, bez obzira na pol, rasu, godine, religiju, kulturu i to da li je neko sa ili bez fizičkim ili mentalnim smetnjama u razvoju, u saradnji sa raznim međunarodnim sportskim organizacijama.
Na olimpijskim igrama učestviju i ženski i muški takmičari.
Ženske kategorije:
do 49kg
do 57kg
do 64kg
preko 64kg
Muške kategorije:
do 63kg
do 74kg
do 80kg
preko 80kg
PRAVILA
Borba po pravilima WTF-a sastoji se od 3 runde od 2 minuta, po pravilima full contacta. Borba se završava nokautom, predajom, diskvalifikacijom ili prebrojavanjem bodova na kraju meča. U slučaju nerešenog rezultata, održava se dodatna runda po principu zlatnog boda. Ako je rezultat na kraju dodatne runde još uvek izjednačen, sudija određuje pobednika odlukom o superiornosti.
Dozvoljene tehnike su udarci šakom u telo, kao i udarci nogama iznad pojasa. Udarac u telo vredi jedan bod, udarac u glavu dva boda.
Za nedozvoljene radnje dobija se opomena (kyonggo), dve opomene predstavljaju negativan bod (gamjeom). U slučaju težih prekršaja, sudija može automatski dodeliti negativan bod. Četiri negativna boda donose diskvalifikaciju.
WTF propisuje sledeću zaštitnu opremu prilikom sportske borbe:
- Štitnik za telo (hogu)
- Štitnik za glavu
- Štitnike za podlaktice i potkolenice
- Štitnik za prepone
- Štitnik za zube
Izvor : Vikipedija
BMA, kompletna ponuda tekvondo kimona,
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !
#Bmatekvondo #tekvondokimonabma #bmatekvondooklopi #bmatekvondoštitnici #bmatekvondoreketi #bmatekvondorukavice #bmatekvondokacige #bmatekvondofokuseri #bmatekvondostitnicizapotkolenicuiris #bmastitnicizapodlakticu #adidasgumezazube #bmasportsketorbe #adidassportsketorbe