Ko god je makar jednom u životu pokušao duže od 10 sekundi da udara svom silinom u vreću za udaranje ili navijača protivničkog tabora ili fokuser, zna koliko snage ovakav poduhvat oduzima za kratko vreme. Pesničenje, kako bi arhaično nazvali ovaj “plemeniti” sport, osim odbrambenog ima i neverovatan potencijal za razvoj kardiorespiratornih sposobnosti, brzinske snage i koordinacije. O uticaju na telesni izgled i građu da ne govorimo. Nekoliko rundi kvalitetnog sparinga sateraće ti “dušu u nos” i omogućiti da u sebi otkriješ dotad skrivene zalihe energije za golo preživljavanje.
Rekviziti za bokserski trening
Ako si početnik u ovom sportu (da se razumemo, boks može odlično poslužiti i u rekreativne svrhe, ne moraš ići u Radnički da bi trenirao sa znojavim momcima ravnog nosa), dovoljno će biti da nabaviš džak za udaranje , par rukavica za džak ili ili onih za sparing od 10oz, i naravno vijaču!
Džak možeš okačiti u bilo kom prostoru gde imaš nekoliko slobodnih koraka u radijusu oko njega.
Kasnije, kada ovladaš osnovnom veštinom udaranja u džak, možeš kupiti par fokuser koje će ti drugar držati da udaraš. Skini sa YouTube-a par kombinacija koje možete zajednički uvežbavati.
Kako koncipirati bokserski trening?
Nema ništa lepše od klasike! Klasičan trening u boksu podrazumeva nekoliko obaveznih delova:
A. Trčanje duže deonice srednjim tempom (makar 2 kilometra) i uobičajeno razgibavanje u mestu, sa akcentom na dodatno zagrevanje ramena.
B. Nekoliko rundi preskakanja vijače praćenih sa nekoliko rundi “šadou boksa” fokuser
C. Nekoliko rundi udaranja u džak ili fokuser.

Fokuser šape, ojačanja na svim nivoima. Cena 2500 dinara.
D. Trbušnjaci do besvesti.
Objašnjenja: Runda traje 2 minuta, pauza 1 minut. Ako nikad nisi preskakao vijaču, nemoj da se obeshrabriš nego budi uporan. Prvo preskači sa obe noge (trudi se da odskačeš što manje od zemlje), a kad to dovoljno uvežbaš, pokušaj da preskačeš naizmenično, jednom pa drugom (probaj dva puta jednom pa dva puta drugom, lakše je). „Šadou (shadow) boks“ označava borbu sa zamišljenim protivnikom – kreći se lagano i izbacuj udarce kao da želiš nekog da pogodiš, a takođe i eskiviraj zamišljene udarce. „Šadou“ se radi bez rukavica, a možeš ponekad u rukama držati tegiće od 1kg kako bi ojačao i „ubrzao“ ruke.
Dodatni saveti: Prilikom udaranja džaka uvek drži pesnice čvrsto stisnute kako bi izbegao povredu šake. Bokserski gard podrazumeva jednu ruku ispruženu ispred lica u liniji nosa, savijenu u laktu, a drugu savijenu uz telo sa šakom na bradi. Slabija ruka uvek ide napred, a prati je iskorak istom nogom.
Efekti bokserskog treninga
Bokserski trening je intenzivan i izazvaće fiziološke adaptacije na nekoliko nivoa. Povećaće ti se aerobne sposobnosti (moći ćeš više i bolje da „nadišeš“), brzina i eksplozivnost, a zahvaljujući epizodama anaerobnog opterećenja organizam će i u časovima nakon treninga ubrzano trošiti kalorije i sagorevati masne naslage. Najvažniji efekat treniranja boksa biće dodatno samopouzdanje, jake ruke i dobri trbušnjaci za pokazivanje.
Izvor : http://www.muskimagazin.com
BMA, ponuda fokusera – fokuser šape, fokuser šape produženi, fokuser za podlaktice, grudni fokuser
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !