Fudbalski trening rekviziti za fudbal je višegodišnji proces sistematskog fizičkog vežbanja i učenja, pri kojem specifična metoda, sredstava i opterećenja dovodi do morfoloških promena na organizam i organskim sistemima fudbalera i do razvijanja onih sposobnosti koje su od značaja kako za uspešnu fudbalsku aktivnost tako i za razvoj celokupne ličnosti.
Zakonitosti sportskog treninga dele se na opšte i specifične. Opšte zakonitosti čine osnovu trenažnog procesa i među njima dominatnu ulogu imaju pedagoški principi učenja, ali značajno mesto pripada i fiziološkim i psihološkim principima.
Specifične zakonitosti promovišu sledeće principe:
- Usmerenost, specijalizacija,individualizacija;
- Jedinstvo opšte i specifične pripreme;
- Kontinuiranost trenažnog opterećenja;
- Postepeno povećavanje dinamike opterećenja i valovitost dinamike opterećenja;
- Cikličnost trenažnog procesa.
Čas treninga se održava po unapred određenom planu i programu koji se po sadržaju uklapa u nedeljne, mesečne i godišnje planove rada. Treninzi u fudbalu rekviziti za fudbal traju obično između 60 i 100 minuta, sa izuzetkom jutarnjih, individualnih i treninga teoretske pripreme koji obično traju do 60 minuta.
U odnosu na vrstu treninga razlikujemo:
- Kombinovani trening;
- Trening specijalne pripreme;
- Individualni trening;
- Jutarnji trening;
- Trening teorijske pripreme.
Najčešće se primenjuje kombinovani vid treninga koji obično traje 90 – 100 minuta. On u odnosu na osnovne zadatke može biti različitog sadržaja, tako da akcenat u glavnom delu može biti na poboljšanju motoričkih sposobnosti, ali i na usavršavanju raznih tehničko – taktičkih elemenata. Čas jednog treninga se sastoji iz tri dela, koji su međusobno povezani, a to su:
- Uvodno – pripremni deo;
- Osnovni ili glavni deo;
- Završni deo treninga.
Osnovni zadaci uvodno – pripremnog dela treninga su kompletna priprema igrača za glavni deo časa. Tu pre svega mislimo na potrebnu mobilizaciju pažnje i pripremu pre svega motornog aparata i kardio vaskularnog sistema za povišene napore koji ih očekuju u glavnom delu treninga. U ovom delu su prisutne vežbe trčanja (lagana, ubrzanje), vežbe oblikovanja (za razne mišićne grupe), vežbe istezanja, labavljenja i jačanja, vežbe koordinacije itd. Važno je napomenuti da je neophodno posle svakog kompleksa vežbi različitog sadržaja primeniti vežbe istrčavanja kako bi funkcije kardio – vaskularnog sistema postepeno dizali na viši nivo. Ovaj deo obično traje od 10 do 20% od opšteg vremena trajanja i on zavisi od nekoliko faktora među kojima su najvažniji:
- Zadaci u glavnom delu treninga:
- Nivoa znanja i mogućnosti igrača;
- Spoljna temperatura;
- Uzrastna kategorija.
Da bi se obezbedila veća efikasnost u ovom delu treninga moramo se pridržavati sledećih upustava:
- Vežbe ne smeju da budu komplikovane i treba ih izvoditi bez većih pauza i dodatnih objašnjenja;
- Vežbe treba da obuhvate sve važnije mišićne grupe;
- Vežbe treba izvoditi maksimalnim amplitudama, posebno vežbe istezanja;
- U odnosu na sadržaj glavnog dela treninga najviše pažnje treba posvetiti mišićnim grupama koje će biti maksimalno opterećenje.
Osnovni ili glavni deo časa treninga ima za cilj realizaciju postavljenih zadataka i sve vežbe koje se izvode i uvežbavaju primerene su tim zahtevima. To su najčešće sledeći zadaci:
- Rad na poboljšanju nivoa fizičke pripreme igrača putem poboljšanja njihovih osnovnih motoričkih sposobnosti – snage, izdržljivosti, brzine, koordinacije itd.;
- Usvajanje i ovladavanje elementima tehnike i taktike, kako pojedinačno, tako grupno i ekipno;
- Razvojem psiholoških, voljnih i moralnih kvaliteta uticati na poboljšanje nivoa tih osobina kod pojedinaca i ekipa u celini.
Trajanje glavnog dela treninga traje 70-80% od ukupnog vremena trajanja treninga, a redosled realizacije zavisi od postavljanih zadataka. U ovom delu treninga preporučuje se usvajanje jednog osnovnog zadatka, a ne realizacija nekoliko zadataka,jer postavljanje više zadataka po pravilu dovodi domanjih efekata rada na treningu.

Pop up gol
Završni deo časa treninga ima za cilj postepeno smirenje organizma i njegovo dovođenje u stanje blisko onome pre treninga. To se postiže putem laganog trčanja, vežbi disanja, hodanja. Ovaj deo traje obično 5 – 10% od ukupnog vremena trajanja treninga.
Individualni trening se sprovodi uglavnom sa pojedincima ili manjom grupom igrača, uglavnom po linijama tima. Trajanje treninga je najviše 60 minuta, a za cilj ima otklanjanje određenih uočenih slabosti u izvođenju tehničkih elemenata kod pojedinaca. Često se sprovode i sa mlađim igračima pri prelasku u seniorsku kategoriju u toku prelaznog perioda, a sve u cilju njihovog što bržeg i boljeg adaptiranja na nove uslove treninga.

Kolica za lopte
Trening specijalne pripreme sprovodi se uoči nekih važnih utakmica i na takvim treninzima intezitet nije na visokom nivou a trajanje je obično 70 – 80 minuta, bez strogo postavljene strukture. Uglavnom se uvežbavaju određene taktičke kombinacije, rekviziti za fudbal,, kao i igra na pojedinim delovima terena, prekidi igre i uklapanje delova igre u celini. Trening zahteva dosta objašnjenja i korekcija, pa zbog toga i intezitet ne može biti velik.
Jutarnji trening se u praksi primenjuje jedino kada se ekipa nalazi na pripremama, rekviziti za fudbal, i cilj tog treninga je isključiva brza i efikasna priprema organizma fudbalera za prepodnevni trening. Trajanje ovog treninga je oko 30 minuta, a najčešće se primenjuju vežbe laganog istrčavanja u prirodi, kao i vežbe istezanja i labavljenja.
Čas teorijske pripreme treba minimalno održavati dva puta u toku mikrociklusa takmičarske faze. Na prvom času treba analizirati prethodnu utakmicu, a po pravilu od održavanja takvog časa treba da prođe najmanje 24 časa, kako bi se kod igrača spustila tenzija, a i trenerima dalo potrebno vreme za analizu utakmice. Na tom sastanku treba izneti i uopšten plan i program rada nastupajućeg mikrociklusa. Drugi takav sastanak održava se obično dan uoči utakmice, kada se sa igračima detaljno razrađuje taktički plan za nastupajuću utakmicu. Trening teorestke pripreme ne sme dugo trajati i izlaganje trenera mora biti precizno, jasno i koncizno.
Izvor : https://socceroaza.wordpress.com
Bma, ponuda rekvizita za fudbal, brend Vinex,
Trenirajte i pobeđujte sa nama !
Vaš BMA !