011 3771-538
  • O nama
  • Kontakt
  • Vesti
Login Register

Lost password ?

Vaši lični podaci će se koristiti kao podrška vašem iskustvu na ovom veb sajtu, za upravljanje pristupom vašem računu i za druge svrhe opisane u našem politika privatnosti.

0 Cart 0.00 din. 0

No products in the cart.

Return To Shop
Shopping cart (0)
Subtotal: 0.00 din.

Checkout

Free shipping over 49$
logo logo
  • Borilački sportovi
    • BMA
    • Karate kimona
    • Džudo, Džiju džicu, Aikido kimona
    • Tae kwon do kimona
    • Boks i kik boks oprema
    • Štitnici
    • Rekviziti i prateća oprema
    • Pojasevi
    • Tekstil
  • Oprema za fitnes i teretane
  • Rekviziti za vežbanje
  • Lopte
  • Strunjače
Facebook Instagram

Radno vreme: Ponedeljak-Petak : 09 h – 20h, Subota : 08 h - 16 h, Nedelja: Ne radi

logo logo
  • Borilački sportovi
    • BMA
    • Karate kimona
    • Džudo, Džiju džicu, Aikido kimona
    • Tae kwon do kimona
    • Boks i kik boks oprema
    • Štitnici
    • Rekviziti i prateća oprema
    • Pojasevi
    • Tekstil
  • Oprema za fitnes i teretane
  • Rekviziti za vežbanje
  • Lopte
  • Strunjače
Facebook Instagram
Cart 0.00 din. 0
Prijavi se
Return to previous page
Home Blog Vesti

Ishrana u fitnesu

Ishrana u fitnesu

2. avgusta 2016. /Posted byadmin_bma2019 / 1039

Princip ishrane temelji se na balansiranom unosu svih potrebnih hranljivih materija. Bez dovoljno ugljenih hidrata nema energije. Bez proteina nema razvoja.Neadekvatnim unosom masti sposobnost stvaranja hormona i održavanja ćelija se smanjuje. Bez vitamina i minerala mnoge esencijalne telesne funkcije trpe. Nedovoljnom hidracijom smanjuje se efikasnost… Zato, govoriti  pojedinačno o svakom ima smisla samo ako se shvati da oni deluju isključivo ukomponovani kao celina. Uneti pravi odnos materija iz pravih namirnica u pravo vreme po meni je 70% puta ka savršenom telu…

Ugljeni hidrati

Materije koje nam daju energiju za fizički i mentalni rad. Deponovani u telu u vidu glikogena kao direktan izvor energije telo ih koristi razlaganjem na njihov najprostiji oblik-glukozu. U procesu stvaranja i održavanja mišićne mase neophodni su jer sprečavaju da se mišićno tkivo troši kao gorivo za naše aktivnosti.

Ugljene hidrate možemo podeliti na složene i proste. Složene delimo na skrobne i vlaknaste.

Skrobni su krompir, pirinač… a vlaknasti uglavnom zeleniš-kupus, boranija, asparagus, brokoli…Obrok treba da se sastoji i od jednih i od drugih ali u kom procentu to će zavisiti od toga šta želimo da postignemo. Poenta vlakana u vlaknastim ug. hidratima je njihova teška svarljivost što je zdravo jer podstiče creva na rad u odnosu na obrađenu hranu koja “prolazi” kroz digestivni sistem a ono što bi nas najviše zanimalo je da zbog te teške svarljivosti telo na kraju procesa varenja neće dobiti ni 50% kalorijske vrednosti te namirnice.Sve to čini vlaknaste ugljene hidrate idealnim izborom, pogotovo u dijetalnom periodu kada bi odnos skrobni:vlaknasti trebao da bude oko 30:70 %.

U proste ugljene hidrate spadaju tzv. šećeri- fruktoza, galaktoza, glukoza. Proste šećere treba izbegavati jer oni idu direktno u krv i u 90% slučajeva ako telo nema potrebu za energijom završiće kao masne naslage a i remetiće nam nivo šećera u krvi utičući na pankreas da luči insulin. Jedini slučaj kada su obavezni je nakon treninga kada nam je cilj da što pre povratimo potrošene energetske rezerve.

ta-lopta-za-pilates-242x367

Dnevne potrebe za ugljenim hidratima ne mogu se odrediti putem nekih standarda. Nikada ne treba verovati časopisima ili čak nutricionistima, trenerima koji na slepo propisuju njihov unos i sastavljaju dijete. Količina zavisi prevashodno od fizičkih aktivnosti i od tolerantnosti organizma prema njima. Osnovno bi bilo odrediti koja je to količina neophodna da ne mršavite niti da se gojite. To je nešto što se naziva bazalni metabolizam-kalorijski unos koji vas drži na ravnoteži. Kada se putem eksperimentisanja odredi koliko bi to bilo to je polazna tačka za sve manipulacije koje želimo da uradimo sa telom

Proteini

Gradivna materija, osnovna za izgradnju mišića. Treba praviti razliku između namirnica koje imaju sve esencijalne amino kiseline i mogu se koristiti za izgradnju mišića u odnosu na npr. soju, pasulj koje su bogate proteinima ali nemaju tu mogućnost.

Bma-balanser-veliki

Prednost treba dati namirnicama životinjskog porekla – meso (piletina, ćuretina, govedina, riba ali ne i mesne prerađevine koje su pune masti, nitrita i konzervansa) jaja, mleko.

Što se dnevne potrebe za proteinima tiče, godinama se rade istraživanja ali i dan danas se stručnjaci međusobno spore. Ako bi smo hteli da izdvojimo neke vrednosti iz mnogobrojnih studija, podatak koji se najčešće pojavljuje a i do kojeg sam sam došao iz svog iskustva i radeći sa klijentima je 2-3gr./kg (govorimo naravno o vežbačima). Na mnogo  mesta se može naći pa čak i u medicinskim udžbenicima da je to previše jer navodno naše telo ne može to da iskoristi. To je velika zabluda jer su ta istraživanja rađena na bubrežnim bolesnicima i običnim ljudima a ne na zdravim ljudima-sportistima.Celokupni dnevni unos proteina treba rasporediti na nekoliko obroka(5-6 idealno) sa procentualno jednakom zastupljenošću. Proteini nemaju mogućnost skladištenja kao ug.hidrati tako da ih treba uzimati na oko tri sata da bi se održao pozitivan azotni bilans. Uvek bih se opredelio za čak i suvišan unos proteina jer će pri napornom treningu skoro uvek biti potrebni što nam daje minimalnu verovatnoću da neće biti iskorišćeni ili skladišteni kao masti.

ta-fitness-trake-242x367

Masti

Do pre nekoliko godina masti su bile zaboravljane u ishrani.Iako je bilo prihvaćeno mišljenje da moraju biti zastupljene mnogi su se trudili da ih smanje što je moguće više. Ne treba zaboraviti njihovu ulogu kao energetskog depoa, zaštitnika organa, ratvarača u transportu liposolubilnih vitamina ali ono čemu se u poslednje vreme daje najveća važnost u stručnoj literaturi i studijama je njihov uticaj na nivo testosterona u krvi(i slobodnog i vezanog testosterona).

Pri izboru masti treba zaboraviti na tzv.zasićene koji vezuju onoliko vodonikovih atoma koliko je to hemijski moguće a generalno gledano to je najgora moguća stvar. Izvor takvih masti su uglavnom namirnice životinjskog porekla (svinjetina, jagnjetina, govedina), mlečni proizvodi ali i neka ulja(kokosovo, palmino). Nezasićene masti su tipično označene kao dobre masti i treba da sačinjavaju najveći procenat pri dnevnom unosu masti. U njih spadaju mononezasićene masne kiseline koje možemo naći u maslinovom ulju, bademu itd. i polinezasićene omega 3 i omega 6 koje se nazivaju i esencijalne a imamo ih u ribi, soji, suncokretu… Upravo njima, u svetu se posvećuje najveća pažnja.

Da konkretizujemo priču i svedemo na suštinu, esencijalne masti su posebno korisne za one koji su na regularnoj ishrani a najveću korist donosi onima koji su na dijeti siromašnoj ugljenim hidratima (Atkinsova, Ketogena, Metabolička i predtakmičarska bodibilderska). Poenta je da zbog niskog unosa ug.hidrata mi ”prisiljavamo” naše telo da koristi masti kao izvor energije. Menjajući naš enzimski sistem gde naše telo proizvodi više digestivnih enzima masti, mi se ”adaptiramo” na masti. One(trigliceridi) postaju glavni izvor energije u odnosu na ug.hidrate(glukozu). Veća prednost se daje omega3 u odnosu na omega6 a ono oko čega se stručnjaci najviše spore trenutno je odnos koji bi trebao da bude. Ako bi smo se oslonili na preporuke jednog od najvećih autoriteta u domenu masti i ulja Dr. Udo Erasmusa dnevna količina bi bila 0.3-0.5gr./kg omega3 i 0.2-0.3gr/kg omega6. Konzumirajući protein iz mesa, bilo ono čak i nisko masno, unećemo određenu količinu zasićenih masti koja je sasvim dovoljna za regulisanje hormonskih potreba.
BMA-000-733-242x367
Voda
Voda čini 70% našeg tela, što je svrstava u najzastupljenije supstance u telu. Naprimer, osoba od 70kg.ima oko 45kg. vode i oko 23kg. proteina i masti. Voda je posrednik u svim hemijskim reakcijama u telu-krv, digestivni sokovi, znojenje…na šta god pomislimo. Kada osoba ne konzumira dovoljno vode dolazi do dehidracije koja prouzrokuje smetnje u krvotoku što vrši veliki stres na srce. Onemogućuje se i snabdevanje mišića potrebnim kiseonikom i materijama. Sva tkiva uključujući i kosti sadrže vodu a ne treba ni zaboraviti da se mozak pri stanju dehidracije skuplja što opet dovodi do remećenja neuromuskularne kordinacije, koncentracije i procesa razmišljanja. Cela jedna knjiga mogla bi se posvetiti tematici vode ali ono najkonkretnije pitanje je kada i koliko?!
Ako osetimo žeđ treba da znamo da je već kasno!! Telo nam šalje signale da je dehidrirano!! Znači, da vodu moramo da konzumiramo tokom celoga dana pa i ako nismo žedni, jednom rečju-što više to bolje…
Izvor : Đorđe Kolundžija fitnesstrener.com
BMA oprema za fitnes – vrhunski kvalitet, veoma pristupačne cene !

#bmafitnesoprema #bmabalanseri #bmasteper #bmaskleker #bmafitnestrake #bmagumeniset #bmapilateslopte #bmabosulopta #bmarukavicezafitnes

Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!

Vaš BMA !

Share Post
U susret Olimpijadi u Riju : B...
Karate trening

About author

About Author

admin_bma2019

Other posts by admin_bma2019

Related posts

Ponedeljak 11.11.2019 godine – Neradan dan

10. novembra 2019.
Poštovani, u ponedeljak 11.11.2019. godine (Dan primirja u Prvom svetskom ratu) Bma Trading d.o.o neće raditi.   Vaš Bma Trading d.o.o Continue reading

NOVO U PONUDI – fudbalske i rukometne lopte

7. novembra 2019.
Poštovani, Sa velikim zadovoljstvom vas obaveštavamo da su u ponudi Bma Trading d.o.o  i fudbalske i rukometne lopte. Bma lopte za fudbal u skladu sa... Continue reading

Pozicije/Odbojka

21. maja 2019.
Primač Prilikom izbora ove igračke uloge važno je utvrditi status sposobnosti i karakteristika bitnih, Štitnik za kolena odbojka, za uspešnost navedenog igrača: 1.      sposobnost odličnog... Continue reading

Fenomen Ajax

18. maja 2019.
U poslednje vreme Ajaks više ne osvaja međunarodne trofeje i možda više nije u samom vrhu evropskog fudbala, ali je očito da su fudbaleri ovog... Continue reading

Neradni dani

14. februara 2019.
Poštovani, Povodom predstojećeg državnog praznika, Dana državnosti Republike Srbije, neradni dani su petak 15. i subota 16. februar. Prvi radni dan nakon praznika je ponedeljak,... Continue reading

Comments are closed

info@bmatrading.com

Info

Gradski park br.2, Zemun
(Glavni ulaz SC"Pinki")

Tel: 011 3771-538
Fax: 011 3771-537

Prodaja i marketing:

+381 63 45 45 64 - Oprema za karate, fitnes i teretane, rekviziti za vežbanje.
+381 63 45 45 60 - Oprema za džudo, aikido, boks, kik boks, taekwondo, rekviziti za vežbanje.
+381 63 45 45 63 - Rekviziti za vežbanje.

Radno vreme

Pon-Pet : 09 h – 20h
Subota: 08 h – 16h



Sasfesigned seal

Ⓒ Created by Webmanufaktura