Karate mogu da treniraju svi od 6-90 godina života. Najbolje je trenirati u karate školi, ili bar započeti, da uvidite neke osnove tehnike, stavova, držanja, način izvođenja udaraca, blokada, poluga. Kada steknete neko znanje možete da nastavite i sa samostalnim treniranjem. Važno je znati tehnike, blokade, vrste udaraca, kretanje i stavove. Kate su takođe važni elementi bez kojih ne možete napredovati. Kao i kod svake borilačke veštine važno je i disanje kao i koncentracija, kondicija, što se stiče treningom. Početak je uvek zagrevanje. Trčanje, skokovi, čučnjevi sa kombinacijom izvođenja nekih elemenata tehnike, razgibavanje, sklekovi, trbušnjaci. Zatim kreće učenje ili ponavljanje već naučenih elemenata tehnike individualno, pa uvežbavanje i izvođenje kata. Neki se obično i dele prema interesovanju za određeni deo karatea suspenzor, tako da jedan treninga se posvećuje vežbanju kumite (sparinga) i kata.

Suspenzor, Bma, Veličine: s, m, l, xl, bela boja, cena 750 dinara
Vrlo je bitno biti redovan na treninzima, jer se treninzi razlikuju. Jedan period se održavaju kondicioni treninzi koji stavljaju akcenat na razvijanje telesne musculature, izdržljivosti, fleksibilnosti i razgibanosti. Kasnije slede treninzi nožne tehnike, zatim ručne suspenzor. ‘Laki’ treninzi su oni koji stavljaju akcenat na vežbe i tehniku koja je bliska ka duhovnoj filozofiji borilačkih veština. Takođe su izdvojeni posebno treninzi za uvežbavanje tehnike polaganja za pojas.Iz karate škola, deca kasnije prelaze u takmičarske grupe. Sa borbama se do nedavno kretalo oko dvanaeste godine suspenzor, a sada je ta granica spuštena. Ipak, na zvaničnim takmičenjima, u borbama nema mlađih od deset godina. Uostalom, za karate nikad nije kasno. U nekim klubovima, njime mogu da se rekreativno bave čak i mame i tate. Deca već od pete godine mogu početi sa treninzima, ali je idealan uzrast sedam ili osam godina, da bi godinu ili dve kasnije dete ušlo u sistem takmičenja. Kod nas ih ima od jeseni do početka leta, i to skoro svakog vikenda, osim za vreme zimskog raspusta. I deca tinejdžerskog uzrasta nisu «zakasnila» za početak bavljenja ovim sportom, čak ni za takmičenja, jer se senior postaje sa dvadeset i dve godine, znatno kasnije nego u većini sportova.
Tradicionalni karate je najrasprostranjeniji u Japanu, odakle je potekao, a sportski karate je popularan u Evropi, pa tako i kod nas, ali i u ostalim zemljama sveta. Postoji još nekoliko vrsta karatea (go dju rju, kjokušinkai, okinava, fudokan, aširaha karatea i druge), a razlike u odnosu na sportski karate su na prvi pogled neprimetne. Odnosno, suština im je ista. U tradicionalnom karateu se, pre svega, stiče veština, nema takmičenja, dok u sportskom ima manje kontakata, a postoje i takmičenja u katama i borbama. Kod nas, sportskim karateom suspenzor dete može da počne da se bavi u takozvanim karate školicama. A prve kate – borbeni pokreti bez drugog takmičara, uče se godinu dana kasnije, jer u tom uzrastu deca mogu lako da zapamte pokrete.
Izvor : http://www.yumama.com,
Bma ponuda suspenzora, suspenzor, ženski suspenzor,
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !