Kraljica staze“ kako joj je tepao sportski svet je u veličanstvenoj preko 30 godina dugoj karijeri osvojila skoro 40 medalja sa velikih takmičenja.
Želju da se bavi atletikom, Merlin Oti je dobila gledajući atletske prenose sa Olimpijskih Igara. Pošto je kao mlada pokazala raskošan talenat za sprinterske discipline, već sa 19 godina je ušla u reprezentaciju Jamajke i nastupala na prvom velikom Kraljica staze“ kako joj je tepao sportski svet je u veličanstvenoj preko 30 godina dugoj karijeri osvojila skoro 40 medalja sa velikih takmičenja.
Želju da se bavi atletikom, Merlin Oti je dobila gledajući atletske prenose sa Olimpijskih Igara. Pošto je kao mlada pokazala raskošan talenat za sprinterske discipline, već sa 19 godina je ušla u reprezentaciju Jamajke i nastupala na prvom velikom takmičenjima u atletskoj istoriji u borbi za zlato, a posle trke se dugo čekalo na zvanične rezultate, koji su više puta menjani, tako da je u jednom trenutku Merlin Oti bila proglašena za pobednicu trke, ali su ti rezultati ipak kasnije korigovani i zlato je pripalo Gejl Divers, a srebro Merlin Oti. Iste godine, Merlin Oti je postavila svetski rekord na 200 metara u dvorani, koji je i dalje u njenom vlasništvu. U Getebergu 1995. godine, Merlin Oti opet blista na Svetskom prvenstvu, brani titulu na 200 i osvaja srebro na 100 metara.
Sa nestrpljenjem se očekivao duel između Merlin Oti i Gejl Divers na OI u Atlanti 1996. godine u trci na 100 metara. Publika nije razočarana, dobila je opet spektakularnu trku u kojoj Merlin opet u neizvesnoj završnici gubi zlatnu medalju i dolazi „samo“ do srebra, ovog puta je od zlata delilo 5 hiljaditinki. Pridodala je srebro na 200m i bronzu u štafeti, čime je bila jedna od najuspešnijih sportiskinja na igrama u Atlanti, ali ispostaviće se kasnije da je na tim igrama propustila poslednju priliku da dođe do olimpijskog zlata. Usledila su godine slabijih rezultata, da bi 1999. godine Merlin Oti bila pozitivna na doping testu i zbog toga je bila suspendovana na dve godine. Ipak, Otijeva je želela da kako kaže “očisti” svoje ime i posle nekoliko žalbi, presuda je ukinuta i Merlin je dobila dozvolu da se takmiči na OI u Sidneju 2000. godine.
Merlin Oti 2002. godine uzima slovenačko državljanstvo i seli se za Sloveniju, odakle je njen trener. Počinje da nastupa na velikim takmičenjima pod zastavom Slovenije, ali bez većih uspeha. Na EP u Helsinkiju 2012. godine Merlin Oti sa pune 52 godine nastupa u slovenačkoj štafeti, čime postaje najstarija atletičarka koja je nastupala na velikim takmičenjima. Bio je to poslednji nastup na velikim takmičenjima legendarne Merlin Oti.
Bila je najpopularnija atletičarka svog vremena a spisak njenih nagrada osvojenih tokom karijere je impozantan. Pored brojnih medalja, bila je sportistkinja godine u svetu, najbolja atletičarka na svetu i čak 13 puta sportistkinja godina na Jamajci. Plenila je svojim izgledom, izuzetnom gracioznošću i bila obožavana u celom svetu, neuništi
va i neponovljiva Merlin Oti.
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !