Mnogi večiti rivali iznova izazivaju naučne debate, kao na primer: Koka-Kola ili Pepsi? Stonsi ili Bitlsi? Partizan ili Zvezda? Nije loše pridružiti još jednu debatu hramu večitih nedoumica – Bućice ili Girje ?
Iako nauka nema dovoljno dokaza kojima bi dala primat jednom od ova dva sportska rekvizita, ipak možete da saznate šta kažu eminentni stručnjaci iz oblasti fitnesa i sporta, Bob Harper i Džimi Penja.
1. Šta je bolje: bućice ili girje?
Harper: Ne bih rekao da su girje bolje od bućica, jer oba rekvizita imaju svoje beneficije, i oba su podjednako važna za trening sa težinama. Međutim, girje nude izuzetnu mogućnost da povećate mišićnu masu i smanjite masti kad se pravilno koriste, jer ručica na girji stvara dužu polugu, što čini pregib bućice od 12.5 kg lakšim od girje iste težine.
Penja: Bez uvrede prema obožavaocima girji, ali ja mislim da je bućica daleko bolja. Naravno, i ja sam ljubitelj girji i tokom godina sam dosta toga napisao o ovim rekvizitima, ali kad se podvuče crta moj odgovor je da je bućica svestranija od girje. Nepotrebno je nabrajati izolacione i složene pokrete ili tehnike intenziteta kojih ima daleko više u vežbama sa bućicom u odnosu na vežbe sa girjom.
2. Koji su pojedini aspekti treninga sa girjom ili bućicom potpuno jedinstveni?
Harper: Trening sa girjom vas primorava da koristite jedan komad opreme za trening čitavog tela. Odličan je dodatak kućnoj teretani jer ima mnogo funkcija, a ne zauzima prostor u kući. Ovaj sportski rekvizit, koji datira još iz drevne Rusije iz 18. veka, odličan je za izgradnju izdržljivosti, toniranje mišića i jačanje skoro svakog mišića u vašem telu, kao i povećanje fleksibilnosti i skidanje masnih naslaga.

Ketl Bel, Napravljen od gvožđa, obojen kvalitetnom bojom. Težina: 4kg – 32kg,
Penja: Bućica može da se koristi u cilju opterećenja čitavog tela, a opet može i da cilja na samo jedan izolovani mišić ili partiju. Prema tome, ne verujem da će iko promeniti činjenicu da bućica bolje opterećuje, jača, i definiše mišić u odnosu na girju. Samim tim logično je da komad opreme koji bolje izoluje, gradi i definiše mišić sagoreva i više kalorija u odnosu na konkurenciju. Da ne dodajem činjenicu da su bućice lakše za manipulaciju, imajući u vidu broj mišićnih partija i uglove delovanja na njih. Ponovo podvlačim, distribucija težine je drugačija kod bućice i kod girje, pa tako ne možemo odbaciti prednosti girje kod pojedinih pokreta i uglova u odnosu na bućicu.
3. Koji konretan pokret (vežbu) bi trebalo praktikovati sa girjom, odnosno bućicom, i zašto?
Harper: Možete na mnogo načina biti kreativni sa girjom, ali početnicima preporučujem da počnu sa osnovnim vežbama. Zamah girjom (swing), jednom rukom ili sa obe ruke, je odlična vežba za sagorevanje sala koja aktivira mišiće čitavog tela. Klin i pres (celan & press) su najbolje vežbe za rameni pojas i ruke. I na kraju, sneč (snatch) će vam srčanu pumpu pojačati tokom redefinicije vežbi za gornji deo tela.
Penja: Kako bih lakše objasnio raznolikost primene bućice pomenuću mehaničke prednosti, a uzeću primer ramena. Koristeći istu težinu radite sledeće vežbe jednu za drugom bez pauze između njih. Prvo uradite lateralno podizanje u pretklonu, zatim lateralno podizanje, pa prednje podizanje i za kraj stojeći potisak iznad glave. Svaki put kad se umorite od jednog pokreta, zamenjujete položaj tela sa onim koji ima bolju mehaničku prednost u odnosu na prethodni. Iako težina izaziva otkaz u jednoj vežbi, usled lake promene položaja tela, vi možete da produžite seriju. Do momenta kad dostižete poslednji pokret, opterećenje deluje teže nego što bi to inače bio slučaj.
4. Šta bi odgovorili onim korisnicima koji kažu „NE“ girjama odnosno bućicama?
Harper: Nemojte da negirate ukoliko niste probali. Takođe bih preporučio svima koji žele da promene ili poboljšaju svoj tekući program, a koji nisu nikad koristili girje, da prvo pogledaju video materijal o pravilnom korišćenju girji, kako bi maksimalno iskoristili sve prednosti koje ovi rekviziti mogu da pruže.
Penja: Sve je veći broj i ljudi i trenera koji se fokusiraju na trening čitavog tela, te zaboravljaju na neke osnovne stvari. Ja bih lično preporučio stari dobri ciljani trening sa povremenom upotrebom girji. Bez obzira da li više volite girje ili bućice, vreme je da siđete sa nestabilne podloge i da obema nogama stanete čvrsto na zemlju. Pored toga što bolje pogađate određene delove tela, takođe bolje aktivirate osnovne mišiće trupa ako stojite na čvrstoj podlozi nego na nestabilnoj, jer možete da upotrebite više intra-abdominalnog pritiska sa više težine.
Džimi Penja (Jimmy Peña) je najprodavaniji autor Nju Jork Tajmsa i trenažni fiziolog poznatih ličnosti kao što su LL Cool J, Mario Lopez i Tyler Perry. Osnivač je sajta www.prayfit.com.
Bob Harper (Bob Harper) je trener koji je predstavljen na NBC-ju i autor knjige „Are You Ready!: Take Charge, Lose Weight, Get in Shape and Change Your Life Forever“. Dostupan je na adresi www.trainerbob.com
Izvor : http://xfitness.x3mgym.com
BMA, ponuda girje,
Napravljen od gvožđa, obojen kvalitetnom bojom.
Težina: 4kg – 32kg,
Vaš BMA !