Ono što mnogi ne znaju kada se spomene kik boks, kao vrlo popularan kontaktni borilački sport, je činjenica da on u stvari obuhvata više različitih disciplina. Zvanična takmičenja na nacionalnom i internacionalnom nivou se organizuju u čak 7 disciplina:
-
lou kik,
-
ful kontakt,
-
K-1,
-
lajt kontakt,
-
semi kontakt,
-
aerokikboksing,
-
muzičke forme.
U Srbiji, u kojoj postoji samo jedan savez (Kik boks savez Srbije) takmičenja se isključivo održavaju u disciplinama lou kik, ful kontakt, K-1 i lajt kontakt. Ostale, tzv. “meke discipline” su više zastupljene na evropskim i svetskim takmičenjima, gde su najbrojniji predstavnici Velike Britanije, Rusije, Francuske, Hrvatske, Italije, Belgije itd.
Inače, osnovna podela u kontaktnim disciplinama u kik boksu je upravo po težinskim kategorijama, i to :
1. muva 48-51 kg
2. bantam 51-54 kg
3. pero 54-57 kg
4. laka 57-60 kg
5. poluvelter 60-63.5 kg
6. velter 63.5-67 kg
7. polusrednja 67-71 kg
8. srednja 71-75 kg
9. lakoteška 75-81 kg
10. poluteška 81-86 kg
11. teška 86-91 kg
12. superteška + 91 kg
Ženske kategorije po težini :
1. bantam 46-48 kg
2. pero 48-52 kg
3. laka 52-56 kg
4. srednja 56-60 kg
5. lakoteška 60-65 kg
6. teška 65-70 kg
7. superteška +70 kg
Prema Takmičarskom pravilniku Kik boks saveza Srbije, u seniorskoj konkurenciji postoje dve klase: tzv.“B” i “A.”
-
U B klasi pravo nastupa imaju takmičari koje klub prijavi za prvenstvo, ali najviše do 15 mečeva upisanih u knjižicu ostvarenih na zvaničnim juniorskim i seniorskim prvenstvima Srbije.
-
U A klasi pravo nastupa imaju takmičari koje klub prijavi za prvenstvo i koji imaju više od 15 mečeva upisanih u knjižicu ostvarenih na zvaničnim juniorskim i seniorskim prvenstvima Srbije.
Takmičari – učesnici državnog prvenstva u boksu, karateu, tekvondou, kung-fu, savateu obavezno nastupaju u A klasi.
Borbe odnosno mečevi se odvijaju po rundama. Na svim amaterskim takmičenjima i u svim kategorijama borbe se održavaju u tri runde a na profesionalnim mečevima se ugovara u 5, 7, 8, 10, ili 12 rundi.
Jedna runda sadrži dva minuta aktivnog vremena borbe sem za pionire, kadete i juniore za koje traje 1.5 ili 2 minuta. Odmor između rundi traje 1 minut. Meč u ringu vodi sudija, koji mora imati položen ispit za obavljanje tog posla, a sa strane ringa trojica sudija boduju udarce takmičara. Jedan poen u borbi je jedan udarac koji je izveden pravilno, sa odgovarajućom snagom I dozvoljenom udarnom površinom. Udarac koji je izveden ali koji nije “pogodio” takmičara se ne računa. U ringovnim diciplinama (low kick, ful kontakt I K1) osnovni udarci rukama koji su dozvoljeni su (kao I u boksu): direkt, aperkat I kroše. Međutim, kada je u pitanju nožna tehnika postoje određene razlike.
-
U Low kick disciplini dozvoljeni su udarci rukom I udarci nogom u predelu butine, struka I glave. Takmičari se bore u kratkim šorcevima, a takođe nose I zaštitnu kacigu, gumu za zube, suspensor, štitnik za cevanice I tzv “papuče” koje štite ris stopala,
-
U ful kontakt disciplni dozvoljeni su udarci rukom I udarci nogom ali samo u predelu struka I glave. Takmičari se bore u pantalonama, a takođe nose I zaštitnu kacigu, gumu za zube, suspensor, štitnik za cevanice I tzv “papuče” koje štite ris stopala,
-
U K1 disciplini dozvoljeni udarci rukom I udarci nogom u u predelu butine, struka I glave, ali su dozvoljeni I udarci kolenom u iste udarne površine. Takmičari se bore u kratkim šorcevima, a takođe nose I zaštitnu kacigu, gumu za zube, suspensor, štitnik za cevanice koji ima produžetak I za ris stopala (ne nose se tzv. “papuče”).
Meč se može završiti na različite načine u zavisnosti od konkretne situacije. U toku trajanja borbe jedan ili oba takmičara mogu se naći u nokdaunu. Takmičar je u nokdaunu u sledećim slučajevima :
1. kada usled dobijenog jednog ili više udaraca ili usled iscrpljenosti :
– bude prinuđen da sem stopalima dodiruje pod ringa nekim drugim delom tela
– osloni se na konopce i ne pruža otpor protivniku i
– nije sposoban da nastavi borbu iako je u stojećem stavu,
2. kada za vreme borbe bez krivice protivnika potpuno ili delimično ispadne iz ringa.
Ukoliko takmičar dospe u nokdaun u toku jedne runde treći put ili u toku borbe, sudija u ringu obustaviće borbu.
Borbe se mogu završavati sledećim odlukama :
1. odluka po bodovima
2. pobeda zbog napuštanja borbe od strane protivnika
3. pobeda obustavom borbe od strane sudije u ringu
4. odluka diskvalifikacijom takmičara
5. pobeda nokautom
6. pobeda bez borbe i
7. borba bez odluke
Na sudijskim listama u borbi koja je trajala sve tri runde (ili više) beleži se odnos:
– 10:10 ako su takmičari izjednačeni po broju poena,
– 10:9 ako postoji razlika u poenima, i
– 10:8 ukoliko je razlika u broju poena veća od 8 ili postoji izuzetno velika razlika u tehnikama I snazi takmičara.
Na kraju meča se poeni sve tri runde sabiraju i odluke po završenoj borbi javno se obavljaju podizanjem ruke pobednika od strane sudije u ringu.
Izvor : Pansport.rs, Kik boks savez Srbije
BMA kompletna ponuda opreme za kik boks, brendovi BMA i ADIDAS,
#bmakikboksoprema #adidaskikboksoprema #kacigezakikbokskoza #kacigazakikbokspvc #bmarukavicekoza #adidasrukavicekoza #bmarukavicepvc #adidasrukavicepvc #aibarukavice #ultimarukavice #performerrukavice #responserukavice#fitnesrukavice #bmastitnikzapotkolenicuiris #suspenzori #bmakikbokssorc #adidaskikbokssorc #sorccamuflage #sorcfire #sportskatorba #bmafokuseri #adidasfokuseri
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !