Zaštitna oprema koju borci nose tokom borbe sastoji se od #štitnika za telo (hogu), #glavu, #potkolenice i #podlaktice, #prepone i #zube. Takođe radi povećanja sigurnosti, takmičari nose još i #rukavice i #štitnike za ris. Oprema je poprilično laka jer tekvondo zahteva veliku pokretljivost i brzinu.U tekvondou se pored borbe veoma često koriste i #kate (forme) koje se sastoje od 16-30 pokreta. Pokreti se sastoje od udaraca nogom ili rukom, kao i blokada. Forme se baziraju na borbi sa zamišljenim protivnikom i predstavljaju temelj brojnih borilačkih veština pa i tekvondoa. One mnogo pomažu pri usavršavanju tehnike borbe i kretanja.
Poznato je da je Azija kolevka nekih od najpoznatijih borilačkih veština. Veliki broj njih su stare i po nekoliko vekova a neke potiču još od vremena pre nove ere. Kung-fu nam dolazi iz Kine, karate iz Japana, muai tai iz Tajlanda, a prefinjena veština poznata po raznovrsnim nožnim tehnikama nam dolazi iz Koreje a veoma je popularna u svim krajevima sveta. Naravno, reč je o tekvondou.
Tekvondo je nastao 40-ih godina dvadesetog veka i predstavlja jedinstvo više različitih borilačkih veština koje su se trenirale u to vreme. Ime veštine dolazi od korejskih riječi Tae (udariti nogom) Kwon (udariti rukom) i Do (put). Ovaj sport je veoma poznat ne samo u Aziji već i širom sveta, a 2000. godine na olimpijskim igrama u Sidneju uvršten je kao redovni olimpijski sport, dok je prvi put na olimpijskim igrama kao demonstracioni sport predstavljen 1988. godine u Seulu. Na olimpijskim igrama učestvuju muški i ženski takmičari koji su raspoređeni po različitim kategorijama.

Tekvondo kimona
Tekion se smatra najranijom formom tekvondoa. Slike boraca koji koriste tehnike jako slične današnjem tekvondou pronađene su u tavanicama Muiong Čonga, kraljevskoj grobnici dinastije Kugorjo. Početkom 20.veka za vreme japanske okupacije Koreje, sve borilačke veštine u zemlji postaju zabranjene te je tekion gotovo izumro. U tom vremenu većina korejanaca putuje u Japan i tamo se upoznaju sa karateom. Nakon Drugog svijetskog rata osniva se više škola u Koreji u kojima su se izučavale varijacije karatea, gdje su se uključivali elementi tekiona. Međutim svaka škola je imala poseban stil. Tek 1961.godine formirana je Korejska Tekvondo Unija koja 1965. ime menja u Korejska Tekvondo Asocijacija (KTA), gdje je tekvondo prihvaćen kao jedinstvena veština tih separatisanih škola. Od tada tekvondo dobija svoj oblik a ubrzo stiče i veliku popularnost. Smatra se da tekvondo vežba oko 100 miliona ljudi.
Tekvondo je borilačka disciplina gdje se udarci zadaju pretežno nogom, a ručne tehnike se više koriste u samoodbrani. Tehnike ruku čine: udarci površinom šake, blokada površinom šake, udarci laktom i udarci rukom u skoku. No tekvondo je prepoznatljiviji po nožnim tehnikama. To je veliki broj udaraca koji se zadaju površinom stopala, kolenom sa tla ili iz skoka. Takođe nogom je moguće i blokirati udarce. Tekvondo se zbog raznovrsnosti nožnih tehnika često i naziva i kraljevstvom nožnih udaraca.

Tekvondo štitnici za potkolenicu i ris
Ova borilačka disciplina je puna atraktivnih udaraca. Međutim udarce je jako teško izvesti i potrebne su godine treninga da se savladaju. Da bi se izveli zahtevniji udarci, borac bi trebao da bude veoma razgiban i agilan. Posebna pažnja prilikom zagrevanja se posvećuje preponama, kukovima, kolenima i skočnim zglobovima jer ti delovi tela su najčešće izloženi povredama prilikom izvođenja udaraca. U tekvondou je prema pravilima VTF-a dozvoljeno udariti šakom u telo i nogom iznad pojasa. Udarac u telo vredi jedan, a u glavu dva boda. Sudija ima pravo da dodeli i negativan bod. Jedan negativan bod se dobija nakon dve sudijske opomene, a u slučaju težih prekršaja on može automatski dodeliti jedan negativan bod. Borba se sastoji od tri runde od po dva minuta, po pravilima “ful kontakta” i završava se nokautom, predajom, prebrojavanjem bodova na kraju meča ili diskvalifikacijom. Do diskvalifikacije dolazi kada takmičar sakupi četiri negativna boda.
Postoje dve najznačajnije svetske tekvondo organizacije a to su kukki–tekvondo (međunarodno predstavljen kao VTF) i ITF. VTF se bavi organizacijom turnira na međunarodnom nivou i pravila VTF-a se koriste na olimpijskim turnirima. Osnovana je 1973.godine. Da bi takmičar mogao da učestvuje na olimpijskom turniru potrebno je da ima zvanje potvrđeno od strane VTF-a. ITF je nastala 1966. i osnovao ju je general Čoi Hong Hi koji se odvojio od KTA i odlučio stvoriti sopstveni stil. Nakon smrti generala Čoia, organizacija je podeljena na severnokorejski ITF, bečki ITF i montrealski ITF. Svaka od njih tvrdi da su prave naslednice Čoijevog ITF-a. Zbog postojanja rivaliteta i neslaganja među organizacijama, budućnost ITF-a je upitna.
Izvor : http://szpress.me/
BMA, kompletna ponuda tekvondo kimona,
Vežbajte i pobeđujte sa nama !!!
Vaš BMA !
#Bmatekvondo #tekvondokimonabma #bmatekvondooklopi #bmatekvondoštitnici #bmatekvondoreketi #bmatekvondorukavice #bmatekvondokacige #bmatekvondofokuseri #bmatekvondostitnicizapotkolenicuiris #bmastitnicizapodlakticu #adidasgumezazube #bmasportsketorbe #adidassportsketorbe